Školní výlet – Pardubice 21.6.2022

 21. 6. 2022  skola

V úterý 21. června 2022 děti navštívily Ekocentrum Paleta v Pardubicích, kde je čekal zajímavý program Pečení v peci.

Děti si vyzkoušely, co obnáší výroba pečiva od začátku až do konce. Samy musely nejprve sehnat topivo a zatopit v peci. Střídající se strážci ohně museli hlídat, aby v peci stále hořelo. Mezitím děti mlátily a mlely obilí. Naučily se rozeznávat pšenici, ječmen, žito a oves. Vyrobily si těsto a upletly si z něj housky. Poté musely z pece odstranit žhavý popel, aby se pečivo mohlo dát upéct. Jelikož topiči opravdu poctivě topili, housky se pekly poněkud zprudka, ale přesto dětem chutnaly. Všichni byli pyšní na to, že si dokázali sami vyrobit vlastní housku. A doufejme, že si i trošku uvědomili, kolik práce v sobě nese každý kousek pečiva, který koupíme v obchodě, a že v budoucnu budou o to méně plýtvat jídlem.